Vrijeme posjeta bolesnicima:
svaki dan: 15 – 16 h
Kontakt
VODITELJ ODJELA 035 201611
GLAVNI TEHNIČAR 035 201625
ADMINISTRACIJA 035 201 625
FAX 035 201 625
EMAIL anestezija@bolnicasb.hr
svaki dan: 15 – 16 h
VODITELJ ODJELA 035 201611
GLAVNI TEHNIČAR 035 201625
ADMINISTRACIJA 035 201 625
FAX 035 201 625
EMAIL anestezija@bolnicasb.hr
dr. sc. Ivan Mirković, dr. med. spec. anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja, subspec. intenziv. medicine
Irena Stojadinović, mag. med. techn.
Anesteziološka ambulanta – radno vrijeme svaki dan 7 -15, utorkom 7-20
TEL 035201620
Ambulanta za liječenje boli – radno vrijeme: svaki dan 7-15
TEL 035201620
Rad Odjela za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje se odvija kroz osnovne tri djelatnosti:
Na Odjelu radi 18 liječnika specijalista anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja od kojih je petoro užih specijalista iz intenzivne medicine i na specijalizaciji su još dvije liječnice. Na odjelu rade 42 medicinske sestre/tehničara. Od njih su dvoje diplomirani mag.sestrinstva, 11 je bacc. sestrinstva i 29 imaju završenu srednju medicinsku školu.
Anestezija
tel: 035 201 618
Na Odjelu se njeguje princip individualiziranog pristupa prilikom odabira vrste anestezije, sukladno stanju i potrebama bolesnika kao i vrsti operacijskog zahvata. Rutinski se izvode sve vrste suvremene opće i regionalne anestezije, kao i njihova kombinacija. Za kvalitetnu i sigurnu anesteziju, osim dobro educiranog osoblja Odjel raspolaže sa suvremenim anesteziološkim aparatima opremeljenim monitoringom respiracijske i hemodinamske funkcije kao i nadzorom dubine anestezije.
Od metoda opće anestezije se rutinski koriste: inhalacijska anestezija, totalna intravenska anestezija (TIVA) kao i njihove kombinacije, uz osiguranje dišnoga puta putem endotrahealnog tubusa ili laringealne maske.
Kod velikih operacijskih zahvata (abdominalnih, torakalnih, ortopedsko-traumatoloških) kao i zahvata karakteriziranih značajnom poslijeoperacijskom boli, rutinski se uz opću anesteziju koriste različite metode regionalne analgezije, zahvaljujući čemu je poslijeoperacijski oporavak značajno ugodniji i brži.
Od regionalnih metoda u rutinskoj je primjeni spinalna anestezija, epiduralna anestezija/analgezija, različiti blokovi živaca gornjih (skalenski, supraklavikularni, aksilarni) i donjih ekstremiteta (femoralni, poplitealni, blok aduktornog kanala) kao i blokovi trupa (paravertebralni, TAP blok). Već dulji niz godina na Odjelu se različite vrste regionalne anestezije/analgezije izvode pod kontrolom ultrazvuka, čime je značajno unaprijeđena njihova sigurnost i učinkovitost.
Jedinica intenzivnog liječenja
tel: 035 201 615
Jedinica intenzivnog liječenja je građevinski i infrastrukturno u cijelosti obnovljena 2012. godine i tada je dijelom obnovljena i oprema i medicinski aparati. Slijedeća značajna obnova medicinskih uređaja je uslijedila 2018. godine novcem iz Europskih fondova u sklopu projekta „Bržim putem do zdravlja“.
Jedinica intenzivnog liječenja je polivalentnog tipa i namijenjena je liječenju svih bolesnika s akutnim zatajenjem životnih funkcija. Raspolaže s 9 kreveta opremljenih svom potrebnom opremom i monitoringom.
Tako se uz svaki krevet nalazi suvremeni respirator s mogućnosti neinvazivne ili invazivne potpore respiracijske funkcije, s pripadajućim respiracijskim monitoringom namijenjenom izvođenju prethodne dijagnostike respiracijskog zatajenja, kao i provođenju individualiziranih terapijskih postupaka. Unazad 10 godina u rutinskoj je primjeni neinvazivna ventilacija čime je značajno skraćeno i unaprijeđeno liječenje različitih vrsta respiracijskog zatajenja. Osim neinvazivne ventilacije putem različitih vrsta maski u redovitoj je primjeni i metoda „visokog protoka“, koja rješava problem nekih vrsta respiracijskog zatajenja na za bolesnike vrlo komforan način.
Na Odjelu se dulji niz godina rutinski primjenjuje metoda kontinuiranog bubrežnog nadomjesnog liječenja uz krevet bolesnika, čime je značajno unaprijeđen ishod svih akutnih stanja s pridruženim bubrežnim zatajenjem i/ili metaboličko/elektrolitskim disbalansom.
Hemodinamski monitoring i optimizacija se vrše invazivnim i neinvazivnim putem, ovisno o potrebama bolesnika, i na raspolaganju imamo više monitora tipa PiCCO, LiDCO, Vigileo, kao i platformu za neinvazivno monitoriranje dinamičkih parametara hemodinamske funkcije.
Odjel raspolaže i osoblje je osposobljeno za postavljanje bolesnika na transportni ECMO uređaj u slučaju indikacije za njegovom primjenom.
Polikliničko konzilijarna djelatnost
tel: 035 201 620
Polikliničko konzilijarna djelatnost se provodi kroz rad dviju ambulanti.
Jedna je anesteziološka ambulanta unutar koje se rade preanestezijski pregledi i priprema bolesnika za predviđeni operacijski zahvat.
Drugo je ambulanta za liječenje boli u kojoj se liječe ambulantni i hospitalizirani bolesnici sa sindromom akutne i/ili kronične boli.
U liječenju bolnih sindroma se koriste različite vrste blokada (blokada trigger točaka, paravertebralni blok, interkostalni blok, ultrazvučno vođeni blokovi perifernih živaca).
Jedna od komponenti liječenja pojedinih bolnih stanja koja se rutinski koristi je i akupunktura.Ambulanta raspolaže s kombiniranim uređajem za provođenje fizikalnih metoda liječenja boli putem ultrazvuka, elektroterapije i magnetoterapije.
Od ove godine Odjel raspolaže s rendgenskim C-lukom pod čijom se kontrolom provodi postupak perkutane epidurolize u liječenju kroničnih bolnih sindroma u području lumbalne kralježnice.
Na Odjelu za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje postoji dugogodišnja sklonost stručno-edukacijskoj aktivnosti. Tako je još 1995. god. unutar Odjela organizirana i provodila se kontinuirana edukacija iz kardiopulmonalne reanimacije. Nekoliko liječnika s Odjela su licencirani europski instruktori reanimacije i sudjeluju kao instruktori u tečajevima ERC-a i APLS-a. Jedan je liječnik licencirani instruktor međunarodnog MRMI tečaja.
Zahvaljujući dugogodišnjem zanimanju za područje mehaničke ventilacije, ali i edukaciji na više naprednih radionica iz mehaničke ventilacije (Madrid, Toulon, Istambul, Berlin, Zurich, Dubrovnik..) 2017. godine smo osmislili i započeli edukaciju iz mehaničke ventilacije u našoj ustanovi.
Od tada smo održali tri Tečaja iz neinvazivne ventilacije, dva Međunarodna tečaja iz mehaničke ventilacije i jedan Tečaj mehaničke ventilacije za medicinske setre/tehničare. Osim liječnika s Odjela koji osim predavanja održavaju radionice uz respirator, te seminare s diskusijom slučajeva, redoviti su nam gosti vodeći europski stručnjaci iz mehaničke ventilacije.
Naša je vizija dalje razvijati međunarodni centar za učenje mehaničke ventilacije s ciljem povezivanja i unapređenja znanja.
Ova stranica sprema “kolačiće” koji služe kako bismo poboljšali vaše korisničko iskustvo. Hvala vam što ih koristite. Ukoliko se ne slažete s navedenim, možete ih isključiti.