Dana 26. srpnja 2023. godine delegacija Republike Kosovo u kojoj su bili veleposlanik Martin Berishaj, ataše za migracije Sefadin Kuci i vojni ataše potpukovnik Shpend Zogaj posjetili su našu ustanovu.
Razlog posjeta je izraz duboke zahvalnosti medicinskim djelatnicima Opće bolnice Dr. Josip Benčević, Zavodu za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije, djelatnicima Policijske uprave Brodsko posavske i Javne vatrogasne postrojbe Slavonski Brod kao i svim drugim osobama koje su sudjelovale u zbrinjavanju ozlijeđenih nakon velike nesreće koja se dogodila dana 25. srpnja 2021. godine.
Dvije godine prošle su od velike nesreće koja se dogodila na autocesti A3 kod Slavonskog Broda kada je došlo do izletanja i prevrtanja autobusa u kojem su bili građani Republike Kosovo i Savezne Republike Njemačke.
Jedna od najstrašnijih prometnih nesreća na hrvatskim prometnicama dogodila se u ranim jutarnjim satima 25. srpnja 2021. kada je autobus kosovskih registracijskih oznaka na relaciji Frankfurt – Priština sa 67 putnika i dva vozača sletio s kolnika autoceste A3 kod Slavonskog Broda. Deset osoba smrtno je stradalo, 15 osoba je teško, a 29 osoba je lakše ozlijeđeno. Za koordiniran, brz i efikasan medicinski odgovor na veliku nesreću zaslužni su Zavod za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije i Opća bolnica Dr. Josip Benčević Slavonski Brod. U odgovoru na veliku nesreću sudjelovalo je osam timova Zavoda za hitnu medicinu BPŽ s ukupno 22 djelatnika te županijski MPDJ. MPDJ je zaprimio informaciju o velikoj nesreći u 06:23.
Djelatnici brodsko-posavskog Zavoda uspješno su zbrinuli i u bolnicu prevezli ukupno 44 pacijenta I., II. i III. trijažne kategorije („crvene“, „žute“ i „zelene“). 42 pacijenta transportirana su u Opću bolnicu u Slavonskom Brodu, a 2 pacijenta u Opću bolnicu Nova Gradiška. Načelno, pacijente III. trijažne kategorije ne transportira se u najbližu bolnicu. Međutim, u autobusu je bilo više članova jedne obitelji koji nisu željeli biti razdvojeni. Uz to, a uzevši u obzir tragične razmjere ove prometne nesreće, svima je bila potrebna psihološka pomoć. Osim toga, zdravstvenim djelatnicima bila je otežana komunikacija budući da je većina pacijenata bila s albanskog govornog područja te je daljnje sporazumijevanje zahtijevalo prevoditelja.
Brigu za 15 osoba trijažne kategorije III. („zeleni“) koji nisu bili ozlijeđeni preuzeli su, u dogovoru s medicinskim zapovjednikom mjesta nesreće, djelatnici Policijske uprave brodsko-posavske. Djelatnici Crvenog križa Slavonskog Broda pomogli su u dijelu administrativnog posla i komunikacije preko telefona s obiteljima stradalih.
Dok su izvanbolnički timovi zbrinjavali pacijente na terenu, odmah po primitku METHANE izvješća s informacijama o točnom mjestu velike prometne nesreće, broju žrtava i vrsti ozljeda te broju timova HMS-a na terenu, Opća bolnica Dr. Josip Benčević Slavonski Brod proglasila je parcijalnu (žutu) mobilizaciju u 6:45. Zapovjednik Bolničke zapovjedne grupe (BZG), ravnatelj slavonskobrodske bolnice doc. dr. sc. prim. Josip Samardžić, dr. med. i operativni zapovjednik BZG-a, zamjenik ravnatelja prim. Boris Hrečkovski, dr. med. o cjelokupnoj situaciji i planu rada obavijestili su Krizni stožer Ministarstva zdravstva.
Bolnica je promijenila organizaciju i metodologiju rada kako bi pružio potreban medicinski odgovor na veliku nesreću razine I.
OHBP je oslobođen kako bi u njemu primarnu i sekundarnu bolničku trijažu mogao napraviti kirurg traumatolog uz pomoć abdominalnog i vaskularnog kirurga te anesteziologa. Formirano je sedam trauma timova za rad u OHBP-u. Uz medicinsko osoblje koje je bilo u smjeni u trenutku nesreće, a koje je zadržano na poslu dok se ne zbrinu svi ozlijeđeni prema protokolima masovne nesreće, od kuće je dodatno pozvano osoblje na ispomoć. Riječ je o tri medicinske sestre instrumentarke, pet kirurških medicinskih sestara, dva kirurga, dva internista, pet medicinskih sestara iz Službe za internističke djelatnosti, otorinolaringolog i medicinski tehničar, psihijatar te administrator za pomoć u radu BZG-a.
Prvi pacijenti u OHBP slavonskobrodske bolnice stigli su u 6:55, a nakon bolničke trijaže i zbrinjavanja ozljeđenika prema ATLS (Advanced Trauma Life Support) protokolu upućeni su na daljnju dijagnostiku, hitan operacijski zahvat, Jedinicu intenzivnog liječenja ili na odjele Službe za kirurške djelatnosti. Na bolničko liječenje ukupno su zaprimljene 42 osobe, a 15 je bilo teško ozlijeđenih. Od 15 teško ozlijeđenih, dvije su osobe primljene u Jedinicu intenzivnog liječenja, a svi ostali na odjele Službe za kirurške djelatnosti. Svi zaprimljeni pacijenti testirani su BAT testom na SARS-CoV-2 i svi nalazi su bili negativni. Postupak je ponovljen i pri otpustu svakog pacijenta iz bolnice i tada su, također, svi nalazi bili negativni.
Na dan primitka pacijenata, odnosno velike nesreće liječnici slavonskobrodske bolnice izveli su osam operativnih zahvata na pet pacijenata u općoj anesteziji te 15 operativnih zahvata u lokalnoj anesteziji. Zapovjednik BZG-a je u 12:00 sati dopustio odlazak medicinskog osoblja koje je ostalo iz prijašnje smjene.
Nakon što su s Kriznim stožerom Ministarstva zdravstva održali konferenciju za medije, predstavnici BZG-a su u 14:30 s djelatnicima Hrvatskog Crvenog križa formirali informacijski centar na kojem su se objedinjavale informacije svih relevantnih službi za pozive članova obitelji stradalih i ozlijeđenih. Uz zbrinjavanje velike nesreće, djelatnici Opće bolnice Dr. Josip Benčević Slavonski Brod u 16:30 zaprimili su i šestogodišnju djevojčicu koju je pregazio traktor s težinom ozljede prema ISS skoru od 48. Nakon hitnog CT-a, djevojčica je operirana te u dogovoru s Kriznim stožerom Ministarstva zdravstva prebačena u Kliniku za dječje bolesti Zagreb.
Nakon inicijalnog bolničkog zbrinjavanja pacijenata 25. srpnja 2021., liječnici slavonskobrodske bolnice izveli su operacijske zahvate (preko 15 plastično-rekonstruktivnih i traumatoloških zahvata) na još četiri pacijenta iz prometne nesreće. Posljednji pacijent otpušten je iz Opće bolnice Dr. Josip Benčević Slavonski Brod na daljnje liječenje u SR Njemačku 9. rujna 2021. godine, 48 dana nakon prometne nesreće. Ujedno, taj pacijent je po dijagnozama bio najteži pacijent kojeg su liječnici slavonskobrodske bolnice zaprimili nakon prometne nesreće. Liječen je na Jedinici intenzivnog liječenja, a u SR Njemačku je transportiran uz liječničku pratnju.
Svojim tragičnim ishodom ova prometna nesreća šokirala je cijelu Hrvatsku te zavila u crno brojne kosovske obitelji. U ovakvim situacijama na vidjelo izlazi važnost intenzivne suradnje svih žurnih službi i značaj kontinuirane edukacije zdravstvenih djelatnika koja im omogućava kvalitetno reagiranje i rasuđivanje te znanja potrebna za pružanje najstručnije pomoći u najkraćem mogućem roku. Besprijekorna sinkroniziranost timova bolničkog i izvanbolničkog HMS-a izravan je rezultat održavanja stručne edukacije pomoću tečaja Medical Response to Major Incidents – MRMI koji se provodi kontinuirano u Općoj bolnici Dr. Josip Benčević Slavonski Brod od 2013. godine.
Opća bolnica Dr. Josip Benčević Slavonski Brod, 15. studenog 2021. godine odlikovana je predsjedničkim ordenom Svete Tereze za doprinos u zbrinjavanju i liječenju kosovskih državljana nakon velike nesreće 25. srpnja 2021. godine.
Veleposlanik Republike Kosovo Martin Berishaj i ravnatelj Opće bolnice Dr. Josip Benčević Slavonski Brod, doc.dr.sc. prim. Josip Samardžić, dr. med.
U razgovoru s delegacijom Republike Kosovo dogovorena je i daljnja suradnja Opće bolnice Dr. Josip Benčević Slavonski Brod s Sveučilišnom kliničkom bolnicom u Prištini.
Ova stranica sprema “kolačiće” koji služe kako bismo poboljšali vaše korisničko iskustvo. Hvala vam što ih koristite. Ukoliko se ne slažete s navedenim, možete ih isključiti.